Разлика помеѓу преработките на „Правилник за четите на ТМОРО“

с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.51 (разговор), вратено на последната верзија на Raso mk)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB)
 
[[Податотека:IMARO Pravilnik Cheti.jpg|десно|мини|200п|<small>''Правилник на четите на ТМОРО''</small>]]
'''Правилникот за четите на ТМОРО''' е регулативен акт на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] со него биле точно определени местото и улогата на четите во македонското националноослободително движење.
 
== Создавање ==
 
{{Македонска револуционерна организација}}
 
Правилникот бил изработен од страна на [[Гоце Делчев]] и [[Ѓорче Петров]] во [[1900]] година <ref>{{цитирананаведена книга|first=Д|last=Димески|title=<small>''Македонското нацинално движење во Битолскиот вилает 1893 - 1903''</small>}}</ref>, и тоа врз членот 11 од [[Уставот на ТМОРО]] и окружното на ''ЦК'' од октомври 1898 година. Според [[Борис Сарафов]], правилникот бил изработен од [[Ѓорче Петров]] и капетанот [[Димитар Венедиков]]. Правилникот бил хектографиран и верификуван од страна на [[Централен комитет на МРО|Централниот комитет]]. За време на [[Солунска афера|Солунската провала од 1901 година]], правилникот се нашол во рацете на турските власти, и од тука најверојатно потекнуваат бројните негови варијанти, односно слободни толкувања кој се нашле меѓу солунските конзули.
 
== Состав ==
=== I глава ===
 
{{Цитатник|''Во секој револуционерен реон се утврдува по една чета, која е неразделен дел на Организацијата. Таа се движи тајно во реонот по потреби на делото и по распоред на Месниот комитет'' <ref name="pbmok">{{цитирананаведена книга|title=<small>''Правилник за четите на Тайната Македоско - Одринска революционна организация, ам. ф. Фо, мф 329, 195/2157, No. 207''</small>}}</ref>}}
 
=== II глава ===