Разлика помеѓу преработките на „Скратеници во македонскиот јазик“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎Прва група скратеници: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB)
с (→‎Прва група скратеници: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
== Прва група скратеници ==
 
Во оваа група на скратеници влегуваат зборови кои се скратуваат со тоа што се пишуваат само почетните [[Буква|букви]] наместо целиот збор. Така дел од оваа група се<ref name="правопис">{{цитирананаведена книга|author2=Божидар Видоески, Тодор Димитровски, Кирил Конески и Радмила Угринова - Скаловска|title=Правопис на македонскиот литературен јазик|editor=Саветка Димитрова|publisher=Просветно дело|location=Скопје|date=2007|edition=XVI корегирано издание|pages=66-71|isbn=9989-0-0099-9|language=македонски }}</ref>:
 
:'''в.''' - ''види, век, весник''