Разлика помеѓу преработките на „Сценографија“

Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q737201 (translate me))
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
'''Сценографија''' е уметничка дисциплина за создавање амбиенти наменети за претстави. Сценографијата подразбира употреба на светлина, звук, облека, изведба, конструкции и просторно уредување. Претставува заедничка, усогласена замисла и на [[режисер]]от и на визуелниот уметник во врска со одредена сценска претстава или [[филм]].<ref>{{цитирананаведена книга
| title=[[Македонска Енциклопедија]]
| publisher=[[Македонска академија на науките и уметностите]]