Разлика помеѓу преработките на „Cogito ergo sum“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
(clean up, replaced: | coauthors = → |author2= using AWB)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
 
'''Cogito, ergo sum''' (со значење: „Мислам, значи постојам“) е [[филозофија|филозофска]] изјава на [[латински јазик|латински]] користена од [[Рене Декарт]]. Денес се смета за основа на [[западна филозофија|западната филозофија]]. Едноставното значење на оваа фраза е дека ако некој се исчудува дали постои или не, тогаш тоа е доказ дека постои, бидејќи постои „јас“ кој размислува.<ref>{{цитирананаведена книга | last = Baird | first = Forrest E. | authorlink = |author2=Walter Kaufmann | title = From Plato to Derrida | publisher = Pearson Prentice Hall | year = 2008 | location = Upper Saddle River, New Jersey | pages = | url = | doi = | id = | isbn = 0-13-158591-6 }}</ref>
 
== Наводи ==