Разлика помеѓу преработките на „Древни астронаути“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (3) using AWB
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (3) using AWB)
[[Податотека:JomonStatue.JPG|thumb|200px|The '''[[Догу]]''' (土偶) се спекулира дека е древен астронаут кој ја посетил [[Земја]]та во време на древна [[Јапонија]].]]
 
Теориите за '''древни астронаути''' или '''палеоконтакти''' се претпоставки дека [[вонземски живот|вонземјани]] ја посетувале планетата [[Земја]] и дека таквите контакти водат до почетоците или развојот на човештвото, [[култура]]та, [[технологија]]та и/или [[религија|религиите]].
 
Некои од овие теории сугерираат дека [[божество|божествата]] од повеќето, ако не и од сите религии се всушност вонземјани, а заради нивната технолошка надмоќност им е доделен божествен статус.<ref>{{цитирананаведена книга |last=Lieb |first=Michael |authorlink= |coauthors= |editor= |others= |title=Children of Ezekiel: Aliens, Ufos, the Crisis of Race, and the Advent of End Time |origdate= |origyear= |origmonth= |url= |format= |accessdate= |accessyear= |accessmonth= |edition= |series= |date= |year=1998 |month= |publisher=Duke University Press |location= |language= |isbn=0-8223-2268-4 |oclc= |doi= |id= |pages=250 |chapter= |chapterurl= |quote= }}</ref><ref>{{цитирананаведена книга |last= |first= |authorlink= |coauthors= |editor= |others= |title=Cithara |origdate= |origyear= |origmonth= |url= |format= |accessdate= |accessyear= |accessmonth= |edition= |series= |date= |year=1961 |month= |publisher=St. Bonaventure University |location= |language= |isbn= |oclc= |doi= |id= |pages=12 |chapter= |chapterurl= |quote= }}</ref>
 
Теориите за древните астрономи не се поддржани од научната заедница, а статиите на таа тема ретко се објавуваат во научните списанија. Овие теории се популаризирани во втората половина од [[20 век]], од писателите [[Ерик вон Деникен]], [[Зехарија Сичин]] и [[Роберт Темпл]].<ref>{{цитирананаведена книга |last=Von Däniken |first=Erich |authorlink= |coauthors= |editor= |others= |title=Chariots of the Gods |origdate= |origyear= |origmonth= |url= |format= |accessdate= |accessyear= |accessmonth= |edition= |series= |date= |year=1984 |month= |publisher=Berkley Pub Group |location= |language= |isbn=0-4250-7481-1 |oclc= |doi= |id= |pages= |chapter= |chapterurl= |quote= }}</ref>
 
Теориите за древните астрономи најчесто се тема на [[научна фантастика|научната фантастика]].
 
 
== Наводи ==