Гесло: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
Во [[хералдика]]та, геслото обично се истакнува на грбот, на лентата (на [[подножје (хералдика)|подножјето]]) под штитот или пак над [[челенка]]та, како да речеме во шкотската хералдика. Пример за гесло на грб е геслото на [[Кралски грб на Обединетото Кралство|кралскиот грб на Обединетото Кралство]], кое гласи: ''[[Dieu et mon droit]]'' („Бог и моето право“).
 
Во англиската и шкотската хералдика мотата не се доделуваат заедно со грбот, туку можат да се додаваат и менуваат по желба.<ref>{{цитирананаведена книга
|title=An Outline of Heraldry in England and Scotland
|first=Robert
|year=1990
|isbn=0-900594-82-9
}}</ref>
 
== Поврзано ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Гесла|*]]
[[Категорија:Обележја]]