Разлика помеѓу преработките на „Кмерски јазик“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (2) using AWB)
 
|lc2=kxm|ld2=северен кмерски јазик|ll2=кмерски јазик}}
 
'''Кмерскиот''' или '''камбоџански јазик''' (ភាសាខ្មែរ) е [[службен јазик]] во [[Азија|азиската]] држава [[Камбоџа]] и мајчин јазик на [[Кмери]]те. Овој јазик е втор најмногу зборуван [[Австроазиски јазици|австроазиски јазик]], веднаш зад [[Виетнамски јазик|виетнамскиот јазик]] со вкупно околу 15,7 до 21,6 милиони говорници. Кмерскиот јазик бил под одредено влијание од [[санскрит]]скиот и [[Палиски јазик|палискиот јазик]], особено во кралскиот и религискиот домеин прифатени преку [[Хиндуизам|хиндуизмот]] или [[Будизам|бидизмот]]. Исто така, кмерскиот јазик е најраниот запишан [[Мон-кмерски јазици|мон-кмерски јазик]]. Поради самата географска положба на јазикот, кмерскиот имал влијание врз и од [[Тајландски јазик|тајландскиот]], [[Лаошки јазик|лаошкиот]], [[Виетнамски јазик|виетнамскиот]] и [[Чамски јазик|чамскиот]], кои пак создаваат една лингвистичка група со слични карактеристики пред сè поради сличниот санскритски зборовен фонд.<ref name="cl">{{цитирананаведена книга|title=Cambodian Linguistics, Literature and History: Collected Articles |author= David A. Smyth, Judith Margaret Jacob|year=1993|publisher=Routledge (UK)|url=http://books.google.co.uk/books?visbn=0728602180&id=gQwGbvy5OXcC&pg=PA44&lpg=PA44&vq=Khmer+language&ie=ISO-8859-1&output=html&sig=b0VYcx9OakCRRdial_b266oyN94|isbn=0728602180147852369*}}</ref>
 
Кмерскиот јазик се служи со свое писмо познато како аксарско или кмерско писмо. За разлика од околните јазици во Индокина, кмерскиот јазик не е [[тонски јазик]]. Јазикот е составен од пет главни дијалектни групи, а тие се:
* Северен кмерски - се зборува во североисточен Тајланд.
* Јужен кмерски или кмерски кром - дијалект кој се зборува во делтата на реката Меконг.
* Кардамомски кмерски - архаична форма која се зборува на планините [[Кардамом (планина)|Кардамом]] во западна Камбоџа.<ref>{{цитирананаведена книга|title=Khmer American: Identity and Moral Education in a Diasporic Community |author= Nancy Joan Smith-Hefner|year=1999|publisher=University of California|isbn=0520213491}}</ref>
 
== Фонологија ==
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Кмерски јазик]]
 
[[Категорија:Кмерски јазик]]
[[Категорија:Изолативни јазици]]