Гевгелиско архијерејско намесништво: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
[[Податотека:Кирил и Мтодиј - Гевгелија.jpg|220п|мини|десно| [[Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Гевгелија|Црквата „Св. Кирил и Методиј“]] во [[Гевгелија]] претставува седиште и главен соборен храм на гевгелиското архијерејско намесништво]]
'''Гевгелиското архијерејско намесништво''' претставува едно од трите архијерејски намесништва на [[Повардарската епархија]] на [[МПЦ-ОА]]. Соборната црква на гевгелиското архијерејско намесништво е [[Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Гевгелија|црквата „Св. Кирил и Методиј“]] во [[Гевгелија]]. Намесништвото се состои од 8 парохии и преку 50 цркви.<ref>{{цитирананаведена книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref>
 
Намесништвото е сосатвено од следните парохии: