Жан-Жак Русо: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
}}
 
'''Жан-Жак Русо''' ({{lang-fr|Jean-Jacques Rousseau}}) (28 јуни, 1712{{ndash}}2 јули, 1778) бил [[Женева|женевски]] филозоф, писател и композитор од периодот на францускиот [[романтизам]]. Неговата [[политичка филозофија]] влијаела на [[Француска револуција|Француската револуција]], како и на општиот развој на модерната политичка, социолошка и образовна мисла. Неговиот легитимитет како [[Радикализам|радикал]] и [[револуционер]] е можеби најдобро прикажан во „[[Општествениот договор]]“: „Човекот се раѓа слободен, а секаде е во окови“.<ref>{{цитирананаведена книга|last=Русо|first=Жан-Жак|title=Општествениот договор или начела на државното право|editor=Јован Таковски (преведувач)|publisher=Мисла, Култура, Наша книга|location=Скопје |date=1978}}</ref> Исто така, тој бил и успешен музички [[композитор]]. Напишал неколку [[Опера|опери]], како и други музички дела, а имал придонес кон [[музика]]та и како теоретичар.
 
==Животопис==