Разлика помеѓу преработките на „Света“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎Културни и природни знаменитости: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (→‎Родови: clean up, replaced: {{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Архив МАНУ Фонд „Бранислав Русиќ“ , к-5, АЕ 97.|year=|isbn=|location=|pages=}} → using AWB)
с (→‎Културни и природни знаменитости: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
* [[Широка Леска (Света)|Широка Леска]] — населба и некропола од средниот век.
 
;Цркви<ref>{{цитирананаведена книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref>
* [[Црква „Св. Пантелејмон“ - Света|Црква „Св. Пантелејмон“]] — изградена помеѓу 1905 и 1910 година.<ref name="вечер" />
* [[Црква „Св. Петка“ - Света|Црква „Св. Петка“]] — обновена црква во 1970 година на стари темели.