Тестостерон: Разлика помеѓу преработките

Одземени 15 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: Цитирана книга → Наведена книга (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(spam)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: Цитирана книга → Наведена книга (2) using AWB)
}}
 
'''Тестостеронот''' е машки полов хормон кој ги дава повеќето машки [[полови карактеристики]].<ref name="pmid3549275"/> Се [[Синтеза|синтетизира]] во [[семеници]]те. Лачењето на тестостеронот започнува во текот на [[Фетус|феталниот]] и [[Ембрион|ембрионалниотембрион]]алниот период, при што лачењето се поврзува со поместувањето на [[тестис]]ите од [[Стомак|стомачната]] празнина во [[мошници]]те. Во [[пубертет]]от, лачењето се зголемува, додека околу 40-сеттата година од [[живот]]от значително се намалува, но тој сепак продолжува да се лачи до крајот на животот. Неговото излачување е под контрола на [[Гонадотропни хормони|гонадотропните хормони]] од [[хипофиза]]та.
 
Во просек, возрасен маж синтетизира околу четириесет до шеесет пати повеќе тестостерон од возрасна женска, но жените се, од бихевиорална гледна точка, почувствителни на овој хормон.<ref name="isbn0-07-135739-4"/>
<ref name="pmid3549275">{{цитирано списание | author = Mooradian AD, Morley JE, Korenman SG | title = Biological actions of androgens | journal = Endocr. Rev. | volume = 8 | issue = 1 | pages = 1–28 | year = 1987 | month = February | pmid = 3549275 | doi = 10.1210/edrv-8-1-1 | url = | issn = }}</ref>
 
<ref name="isbn0-8789307-617135739-34">{{ЦитиранаНаведена книга | author = NelsonDabbs M, RandyDabbs F.JM | authorlink = | editor = | others = | title = AnHeroes, introductionrogues, toand behaviorallovers: endocrinologytestosterone and behavior | edition = | language = | publisher = Sinauer AssociatesMcGraw-Hill | location = Sunderland,New MassYork | year = 20052000 | origyear = | pages = 143 | quote = | isbn = 0-8789307-617135739-34 | oclc = | doi = | url = | accessdate =}}</ref>
 
<ref name="isbn0-0787893-135739617-43">{{ЦитиранаНаведена книга | author = Dabbs MNelson, DabbsRandy JMF. | authorlink = | editor = | others = | title = Heroes,An rogues,introduction andto lovers:behavioral testosterone and behaviorendocrinology | edition = | language = | publisher = McGraw-HillSinauer Associates | location = NewSunderland, YorkMass | year = 20002005 | origyear = | pages = 143 | quote = | isbn = 0-0787893-135739617-43 | oclc = | doi = | url = | accessdate =}}</ref>
}}