Разлика помеѓу преработките на „Берингов Проток“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Исправка на име, replaced: цитирани вести → наведени вести (3) using AWB
(clean up, replaced: | coauthors = → |author2= using AWB)
с (Исправка на име, replaced: цитирани вести → наведени вести (3) using AWB)
Антрополозите сметаат дека првите луѓе преминале од Азија во Северна Америка копнениот премин наречен [[Берингија]] што го сечел протокот, поврзувајќи ги двата континента. Ова денес веројатно е подводен срт кој тогаш бил на површина. Теоријата вели дека тогаш океанот бил на пониско ниво, поради тоа што огромно количество на вода било заробено во глечерите.<ref>{{цитирана книга | last = Beck | first = Roger B. |author2=Linda Black, Larry S. Krieger, Phillip C. Naylor, Dahia Ibo Shabaka, | title = World History: Patterns of Interaction | publisher = McDougal Littell | year = 1999 | location = Evanston, IL | pages = | url = | doi = | id = | isbn = 0-395-87274-X }}</ref>
 
Руското крајбрежје долж Беринговиот Проток е затворено за јавноста како воена област и сите неовластени лица се задржуваат накратко во притвор и се испраќаат назад од кајшто дошле.<ref name=NYT71212>{{цитиранинаведени вести|title=Патувањето по море наиде на незгода во Русија|url=http://www.nytimes.com/2012/07/12/world/europe/team-returns-to-alaska-after-4-day-detention-in-russia.html|accessdate=12 јули 2012|newspaper=[[New York Times]]|date=11 јули 2012|author=Андрју Рот}} {{en}}</ref>
 
== Историја ==
 
== Предложен тунел ==
Постојат разни предлози за патно поврзување на Алјаска и Сибир со мост или тунел преку Беринговиот Проток. Во август 2011, и покрај голоемите политички, технички и финансиски потешкотии, Русија го одобрила проектот „[[TKM-World Link]]“ за изградба на тунел во вредност од 65 милијарди [[американски долар|долари]]. Доколку се оствари планираното, ова ќе биде најдолг тунел во светот (103&nbsp;км).<ref>{{цитиранинаведени вести | newspaper=The Sunday Times | last=Халпин | first=Тони | date=20 август 2011 | title=Русија планира тунел до Америка вреден 65 милијарди долари| accessdate=24 август 2011}} {{en}}</ref>
 
== Поврзано ==
|publisher=Information Architects
|date=2006, 2007 (прер.)}}
*{{цитиранинаведени вести|publisher=Daily Tech|url=http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=7022|date=24 април 2007|accessdate=11 јануари 2008|title=Русија го планира најдолгиот подморски тунел во светот}}
{{refend}}