Прекогниција: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Исправка на име, replaced: цитирани вести → наведени вести using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Исправка на име, replaced: цитирани вести → наведени вести using AWB)
[[Податотека:Nostradamus by Cesar.jpg|right|thumb|За [[Нострадамус]] се велело дека има способност за прекогниција]]
'''Прекогниција''' (од [[латински]] ''præ-''+''cognitio'', „да се знае претходно“) е форма на [[вонсетилно восприемање]] каде човекот добива информации по [[паранормално|паранормален]] пат за настаните, пред да се случат.<ref>[http://parapsych.org/glossary_l_r.html#p Парапсихолошко здружение: Најчесто користени клучни зборови во парапсихологијата], 21 декември 2006 {{en}}</ref><ref>{{цитиранинаведени вести | url=http://www.randi.org/encyclopedia/precognition.html | title=An Encyclopedia of Claims, Frauds, and Hoaxes of the Occult and Supernatural |publisher=St. Martin's Press | date= 1995 | first=James | last=Randi | accessdate = 2007-03-28}}</ref> Ова се смета за посебен случај на [[јасновидост]].
 
[[Скептицизам|Скептиците]] веруваат дека прекогницијата е резултат на измама, бидејќи човечкото помнење е селективно, при што луѓето го паметат само она што им одговара.