Разлика помеѓу преработките на „Епир (област)“

Додадени 5 бајти ,  пред 11 година
с
с (Бот Додава: gl:Épiro)
 
== Територијално-административна поделба на Епир ==
Епир е поделен на четири подобласти, наречени „номи“' ([[грчки јазик|грчки]]: ''νόμοινομοί''), кои пак, од своја страна се поделени на [[Општина|општини]] наречени „дими“' ([[грчки јазик|грчки]]: ''δήμοι'') . Четирите димиопштини се [[Теспротија]], [[Јанина]], [[Превеза]] и [[Арта]].
 
== Демографија ==
13.850

уредувања