Региони на Грција: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: hr:Regije Grčke)
сНема опис на уредувањето
{{ПолитикаПолитики на Грција}}
 
'''Регионите''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''γεωγραφικά διαμερίσματα'') претставуваат традиционална (порано и официјална) [[административна поделба|суб-национална поделба]] на [[Грција]]. Постојат 10 региони (седум на копното и три островски групи), кои се понатамошно поделени на 54 [[префектури на грција|префектури]].
13.850

уредувања