Друмски велосипедизам: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Исправка на име, replaced: Сан Ремо → Санремо using AWB
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Исправка на име, replaced: Сан Ремо → Санремо using AWB)
Друмскиот велосипедизам започнал како организиран спорт во 1868.<ref name=McGurn>''On Your Bicycle'', James McGurn, John Murray 1987</ref> Првото светско првенство било во 1893 и [[Велосипедизам|велосипедизмот]] станал дел од модерните [[Олимписки игри]] по нивното отпочнување во [[Атина]] во 1896.
 
Друмскиот велосипедизам во неговата современа форма потекнува од крајот на 19 век. Спортот бил популарен во земјите од Западна Европа, Франција, Шпанија, Белгија и Италија. Некои од најраните друмски велосипедски трки во Европа станале едни од најголемите спортски настани. Овие почетни трки биле [[Лиеж-Бастон-Лиеж]] (основана 1892), [[Париз-Рубе]] (1896), [[Тур де Франс]] (1903), [[Милано-Сан РемоСанремо]] и [[Џиро ди Ломбардија]] (1905), [[Џиро д’Италија]] (1909) и [[Трка околу Фландрија]] (1913). Тие обезбедиле шаблон за другите трки низ целиот свет. Додека спортот се ширел низ светот, овие историски трки останале најпрестижни за секој велосипедист да ги освои.
 
== Велосипедски првенства ==