Разлика помеѓу преработките на „Windows 7“

Додадени 9.830 бајти ,  пред 1 месец
mk.wikipedia.org/wiki/Windows_7
(Одбиени последните 3 промени (од Magdalena Trajkovska) и ја поврати преработката 3357156 на KasparBot)
(mk.wikipedia.org/wiki/Windows_7)
}}
 
'''Windows 7''' претпоследната верзија на [[Оперативен систем|оперативниот систем]] [[Microsoft Windows]], најпопуларен производ на корпорацијата [[Microsoft]]. Оперативниот систем е направен за персонални компјутери, суперкомпјутери, лап-топи, video game конзоли, таблет персонални компјутери и медија центар компјутери. Windows 7 е пуштен до произведувачите на хардвер и софтвер во [[Соединети Американски Држави|САД]] и [[Канада]] на 22 јули 2009, со што беше објавен и конечниот датум (22 октомври 2009) за офицјалноофицијално пуштање во продажба на новиот оперативен систем. Исто така истиот датум се планира и за пуштање во продажба и на неговиот "колега" на Windows 7, Windows Server 2008 R2 кој е наменет за сервери.
За разлика од својот претходник Windows Vista која внесе голем број на новости, Windows 7 има намера повеќе да се фокусира на компатибилноста, односно да биде компатибилен со што е можно повеќе хардвер и програми. Ново за овој оперативен систем е multi-touch технологијата, а исто така редизајнирана е и старт лентата.
 
== Етимологија ==
Првично, верзија на Windows со кодно име „Blackcomb“ беше планирана како наследник на Windows XP и Windows Server 2003 во 2000 година. Големи карактеристики беа планирани за Blackcomb, вклучително и акцент на пребарување и пребарување на податоци и напреден систем за чување наречен WinFS за да се овозможи таков сценарија. Сепак, привремено, мало ослободување, со кодно име „Longhorn“, беше објавено за 2003 година, со што се одложува развојот на „Blackcomb“. Сепак, до средината на 2003 година, Longhorn се здоби со некои од карактеристиките првично наменети за „Blackcomb“. По три големи избувнувања на малициозен софтвер - црвите Blaster, Nachi и Sobig — ги искористија недостатоците во оперативните системи Виндоус во краток временски период во август 2003 година, Мајкрософт ги смени своите развојни приоритети, ставајќи ги во функција некои од главните развојни активности на Лонхорн, додека развива нови сервисни пакувања за Windows XP и Windows Server 2003. Развојот на Longhorn (Windows Vista) исто така беше рестартиран и со тоа беше одложен во август 2004 година. Од Longhorn бил намален голем број на карактеристики. Blackcomb беше преименувана во Vienna во почетокот на 2006 година.
 
Кога беше пуштен во продажба, Windows Vista беше критикуван за долго време на развој, проблеми со перформансите, слаба компатибилност со постојниот хардвер и софтвер што се стартуваше, промените што влијаат на компатибилноста на одредени компјутерски игри и нејасно уверување од страна на Microsoft дека одредени компјутери кои превезуваат со XP пред лансирањето би биле биде „Vista Capable“ (што доведе до тужба за класно дејствување), меѓу другите критики. Како такво, усвојувањето на Vista во однос на XP остана нешто малку. Во јули 2007 година, шест месеци по објавувањето на Vista, беше објавено дека следната верзија на Виндоус потоа ќе биде со кодно име Windows 7, со планови за конечно објавување во рок од три години. Бил Гејтс, во интервју за weусвик, посочи дека Windows 7 би бил повеќе „оддалечен од корисникот“. Гејтс подоцна рече дека Windows 7, исто така, ќе се фокусира на подобрување на перформансите. Steven Sinofsky подоцна се прошири на оваа точка, објаснувајќи во блогот ''Engineering Windows 7'' дека компанијата користела различни нови алатки за пронаоѓање за да ги мери перформансите на многу области на оперативниот систем на континуирана основа, за да помогне во лоцирање на неефикасни патеки на код и помогне да се спречат регресиите во работењето. Вишиот потпретседател Senior Vice изјави дека корисниците на Windows Vista кои мигрираат во Windows 7 нема да најдат вид на проблеми со компатибилноста на уредот со кои се соочиле мигрираат од Windows XP. Околу 1.000 развивачи работеле на Windows 7. Овие беа широко поделени на „основен оперативен систем“ и „Искуство со клиенти на Виндоус“, за возврат организирани во 25 тима од околу 40 развивачи во просек.
 
Во октомври 2008 година, беше објавено дека '''Windows 7''', исто така, ќе биде официјалното денешно име на оперативниот систем. Имаше одредена забуна околу именувањето на производот Windows 7, додека се изработи како 6.1 за да се означи неговата слична конструкција со Vista и да се зголеми компатибилноста со апликациите што само ги проверуваат главните броеви на верзиите, слично на Windows 2000 и Windows XP и имаат броеви со 5х верзија . Првото екстерно издание за избор на партнери од Microsoft дојде во јануари 2008 година со Milestone 1, изградено 6519. Говорејќи за Windows 7 на 16 октомври 2008 година, извршниот директор на Мајкрософт Стив Балмер ја потврди компатибилноста помеѓу Windows Vista и Windows 7, што укажува дека Windows 7 би бил рафиниран верзија на Windows Vista.
 
На PDC 2008, Microsoft демонстрираше Windows 7 со својата преработена лента со задачи. На 27 декември 2008 година, Windows 7 Beta излезе на Интернет преку BitTorrent. Според тестот за изведба на ZDNet, Windows 7 Beta ги победи двете Windows XP и Vista во неколку клучни области, вклучително и време за подигнување и исклучување и работа со датотеки, како што се документи за вчитување. Другите области не ја победи XP, вклучувајќи ги и стандардите за компјутерски стандарди за типични канцелариски активности и видео уредување, кои остануваат идентични со Vista и побавно од XP. На 7 јануари 2009 година, x64 верзијата на Windows 7 Beta (build 7000) излезе на Интернет, при што некои торенти беа заразени со тројанец. На CES 2009 година, извршниот директор на Microsoft, Steve Ballmer објави дека Windows 7 Beta, build 7000, бил достапен за преземање на претплатниците на MSDN и TechNet во форма на ISO слика. Позадината на бета верзија содржеше дигитална слика за рибата Бета.
 
Кандидатот за издавање, изграден 7100, стана достапен за претплатниците на MSDN и TechNet и учесниците на програмата на Connect на 30 април 2009 година. На 5 мај 2009 година, тој стана достапен за пошироката јавност, иако истекуваше на Интернет преку BitTorrent . Кандидатот за ослободување беше достапен на пет јазици и истече на 1 јуни 2010 година, со исклучувања на секои два часа почнувајќи од 1 март 2010 година. Microsoft изјави дека Windows 7 ќе биде официјално пуштен во продажба на 22 октомври 2009 година, околу помалку од три години по официјално пуштање на неговиот претходник, Windows Vista. Microsoft изјави дека Виндоус 7 ќе биде пуштен на претплатниците на MSDN и Technet на 6 август 2009 година. Microsoft објави дека Windows 7, заедно со Windows Server 2008 R2, бил пуштен до произведувачите на хардвер и софтвер во [[Соединети Американски Држави|САД]] и [[Канада]] на 22 јули 2009 година. Виндоус 7 РТМ е изграден 7600.16385.090713-1255, кој беше составен на 13 јули 2009 година во 12:55 часот и беше прогласен за последна градба на РТМ, откако ги положи сите тестови на Microsoft внатрешно.
 
== Карактеристики ==
170

уредувања