Разлика помеѓу преработките на „Струшки вечери на поезијата“

с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирање вести → наведени вести (5) using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирање вести → наведени вести (5) using AWB)
}}
[[Податотека:Mostovi_struga.jpg|right|thumb|300px|Мостови — поетско читање во рамките на манифестацијата]]
'''Струшки вечери на поезијата''' ('''СВП''') — најголемата светска [[поезија|поетска]] [[манифестација]] што се одржува секоја година во градот [[Струга]]. Манифестацијата е основно одбележје на градот како туристички центар и на неа присуствуваат најмалку 200 светски [[поет]]и. На поетскиот фестивал меѓу другото, се доделуваат и најголемото признание за целокупна поетска дејност, „Златен венец“, и наградата „[[Браќа Миладиновци]]“ за најдобра поетска книга на [[македонски јазик]]. Сегашен претседател на организацијата е [[Славе Ѓорѓо Димоски]].
 
== Историјат на манифестацијата ==
===Награда „Златен венец“===
{{Главна|Награда „Златен венец“}}
Наградата „Златен венец“ е главна награда на [[Струшки вечери на поезијата|Струшките вечери на поезијата]]. Таа е една од најценетите меѓународни награди за [[поезија]] во светот.
 
Наградата „Златен венец“ се доделува на меѓународниот поетски митинг „Мостови“ на истекот на реката [[Црн Дрим]] од [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]].<ref name=ZV>{{нмс| title=Награда „Златен венец“ | url=http://svp.org.mk/awards/golden-wreath/?lang=mk | work= | publisher=Струшки вечери на поезијата | date= | accessdate=2019-08-25}}</ref>
|{{знаме|ЈАР}}
|-
|[[2013]]<ref>{{цитирањенаведени вести|url=http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=7F8B33EEA7072D498ACCA5F86EF4157B|title=Мексиканскиот поет Хосе Емилио Пачеко - добитник на „Златен венец“ на СВП|last=Иванова|first=Тина|date=28.02.2013, 12:32|publisher=Утрински Весник|accessdate=2013-02-28}}</ref>
|[[Хосе Емилио Пачеко]]
|{{знаме|Мексико}}
|{{знаме|Кина}}
|-
|[[2016]]<ref>{{цитирањенаведени вести|url=http://www.cooltura.mk/literatura/margaret-etvud-od-kanada-dobitnik-na-zlatniot-venec-za-2016|title=Маргарет Етвуд од Канада добитник на Златниот венец за 2016|last=|first=|date=|publisher=Cooltura|accessdate=2016-03-21}}</ref>
|[[Маргарет Атвуд|Маргарет Етвуд]]
|{{знаме|Канада}}
|-
|[[2017]]<ref>{{цитирањенаведени вести|url=http://svp.org.mk/charls-simic-dobitnik-na-zlaten-venec-2017/?lang=mk|title=Чарлс Симиќ е добитник на „Златен венец“ на СВП за 2017|last=|first=|date=28.02.2013, 12:32|publisher=Струшки вечери на поезијата|accessdate=2017-08-24}}</ref>
|[[Чарлс Симиќ]]
|{{знаме|САД}}
|-
|[[2018]]<ref>{{цитирањенаведени вести|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/29113248.html|title=Адам Загајевски добитник на „Златен венец“ на СВП 2018|last=|first=|date=21.03.2018, 12:32|publisher=Радио Слободна Европа|accessdate=2018-03-21}}</ref>
|[[Адам Загајевски]]
|{{знаме|Полска}}
|-
|[[2019]]<ref>{{цитирањенаведени вести|url=http://svp.org.mk/романската-поетеса-ана-бландијана-е-д/?lang=mk|title=Романската поетеса Ана Бландијана е добитникот на наградата „Златен венец“ на СВП за 2019 година|last=|first=|date=21.03.2019|publisher=СВП|accessdate=2019-03-23}}</ref>
|[[Ана Бландијана]]
|{{знаме|Романија}}
== Надворешни врски ==
* [http://www.svp.org.mk/ Официјална страница на Струшките вечери на поезијата]
 
 
{{Добитници на Златен венец}}