Разлика помеѓу преработките на „Сун-цу“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирање вести → наведени вести using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија))
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирање вести → наведени вести using AWB)
Единствениот зачуван извор за животот на Сун-цу е неговата биографија напишана во [[II век п.н.е.]] од историчарот [[Сема Ќен]] („[[Записи на историчарот]]“), кој го опишува како војсководец кој живеел во [[Ву (држава)|државата Ву]] во [[VI век п.н.е.]], а така и современик на еден од големите кинески мислители— [[Конфучиј]]. Меѓутоа, формата и содржината на „Умешноста на војувањето“ укажуваат дека книгата била напишана меѓу [[400 п.н.е.]] и [[320 п.н.е.]]
 
Сун-цувото дело, „Умешноста на војувањето“, нанзачено како ''бинг фа'' или „воена стратегија“, ни дава еден вид увид во периодот во кој авторот живеел.
 
Некои академици веруваат дека книгата е всушност дело на некои анонимни [[Кинеска филозофија|кинески филозофи]] и дека Сун-цу не постоел вистински. Интересно е дека постојат повеќе докази во полза на оваа теорија, отколку во полза на теоријата дека тој бил вистинска историска личноост. Во [[Лајонел Џајлс]]овиот вовед на неговиот превод „Умешноста на војувањето“ од 1910, тој ја обработува нејасноста и сомнителноста на авторството на оваа книга.
 
== Споменик во Скопје ==
Сун-цу е претставен на 2,5-метарска скулптура на фасадата на [[Министерство за надворешни работи на Република Македонија|Министерството за надворешни работи на Република Македонија]] во [[Скопје]], меѓу останатите статуи на странски државници и дејци што ја красат надворешноста на ова здание<ref>{{цитирањенаведени вести|url=http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=C653D197E20EC242B23200FD599ADB91|title=Новата фасада ќе ја красат скулптури на странски државници|last=Ивановска|first=Јорданка|date=31 јули 2011|publisher=[[Дневник (дневен весник)|Дневник]]|accessdate=2 август 2011}}</ref>.
 
== Поврзано ==
 
== Македонски изданија ==
* [http://www.trimaks.com.mk/mk/detali.aspx?kniga_id=374 Сун Цу, ''Умешноста на Војувањето'', Силсонс, Скопје, 2004]
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Кинески мислители]]
[[Категорија:Воени писатели]]