Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (→‎Религија: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
{{Main|Географија на Данска}}
 
Данска се состои од полуостровот [[Јиланд]] (Jylland) и 405 помали острови. Од нив, 323 се населени а најголеми се [[Селанд]] (Sjælland) и [[Фин]] (Fyn). Многу од островите се поврзани со мостови. Климата во Данска е умерена морска. Најважен фактор за климата во Данска игра [[Атлански океан|Атланскиот океан]]. Вкупната површина на земјата изнесува 43.094 km², и според тоа се наоѓа на [[Листасписок на држави и територии по површина|131 место по големина во светот]]. Данска се наоѓа северно од [[Германија]] и [[Полска]], југозападно од [[Шведска]] и јужно од [[Норвешка]]. Данска излегува на [[Балтичко море]] и [[Северно море]].
 
== Население, јазик и религија ==