Разлика помеѓу преработките на „Ломбардија“

Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (3) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → Службен јазик using AWB)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (3) using AWB)
|pop_date = 30-10-2012
|provinces =
|GDP = 318.4<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tgs00003&plugin=1|title=Евростат - Табели, Графикони и Карти|publisher=Epp.eurostat.ec.europa.eu|date=12 август 2011|accessdate=16 септември 2011}}</ref>
|GDP_year = 2009
|GDP_percent =
}}
 
'''Ломбардија''' ({{lang-it|Lombardia}}, {{lang-lmo|Lumbardia}}) — еден од 20. [[региони на Италија]]. Главен град е [[Милано]]. Шестина од населението на Италија живее во Ломбардија и околу една петтина од БДП на Италија се произведува во регионот, правејќи го најнаселен и најбогат регион во државата и еден од најбогатите во цела Европа.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=STAT/09/23&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en|title=EUROPA – Press Releases – Regional GDP per inhabitant in the EU27, GDP per inhabitant in 2006 ranged from 25% of the EU27 average in Nord-Est in Romania to 336% in Inner London|work=Europa (web portal)|date=19 февруари 2009|accessdate=10 мај 2010}}</ref> Главни туристички одредишта во регионот се историските, културните и уметничките градби во Милано (кој е второто туристичко одредиште во Италија),<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.euromonitor.com/_Euromonitor_Internationals_Top_City_Destinations_Ranking|title=Euromonitor Internationals Top City Destinations Ranking > Euromonitor archive|publisher=Euromonitor|date=12 декември 2008|accessdate=10 мај 2010}}</ref> [[Бреша]], [[Мантова]], [[Павија]], [[Комо]], [[Кремона]], [[Бергамо]], [[Сондрио]], [[Леко]], [[Лоди]], [[Варезе]], [[Монца]] и езерата [[Гарда (езеро)|Гарда]], [[Комо (езеро)|Комо]], [[Маџоре (езеро)|Маџоре]] и [[Изео (езеро)|Изео]].
 
Службен јазик, како и во цела [[Италија]], е италијанскиот. Традиционални локални јазици се различни дијалекти на [[ломбардски јазик|ломбардскиот]] јазик (западно- и источноломбардски), како и некои дијалекти [[Емилијански јазик|емилијанскиот]] јазик, говорени во некои делови на покраините [[Покраина Мантова|Мантова]], [[Покраина Павија|Павија]] и [[Покраина Кремона|Кремона]]. Според [[Национален статистички институт на Италија|Истат]], скоро 27% од Ломбардијците ги говорат и италијанскиот и ломбардскиот јазик; 9,1% само ломбардскиот, а 57,6% само италијанскиот.<ref>[http://www.istat.it/salastampa/comunicati/non_calendario/20070420_00/testointegrale.pdf La lingua italiana, i dialetti e le lingue stranieri]</ref>