Разлика помеѓу преработките на „PDF“

Додадени 35 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (6) using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (6) using AWB)
| extended from =
| extended to =
| standard = ISO/IEC 32000-1:2008<ref name="iso-standard">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.iso.org/iso/catalogue_detail.htm?csnumber=51502 |title=ISO 32000-1:2008 - Document management - Portable document format - Part 1: PDF 1.7 |publisher=Iso.org |date=2008-07-01 |accessdate=2010-02-21}}</ref>
| free =
| url = [http://www.adobe.com/devnet/pdf/pdf_reference_archive.html ''Adobe PDF Reference Archives'']
}}
'''''Portable Document Format''''' ('''PDF''') (прев. '''Преносен формат за документи''') — [[податотечен формат]] создаден од страна на ''[[Adobe Systems]]'' во 1993 за размена на документи. ''Adobe PDF'' се користи за претставување на дводимензионални документи на начин независен од софтверот, хардверот и оперативниот систем.<ref name="pdf-ref-1.7">Adobe Systems Incorporated, [http://www.adobe.com/devnet/acrobat/pdfs/pdf_reference_1-7.pdf PDF Reference, Sixth edition, version 1.23 (30 MB)], p. 33.</ref> Секоја ''Adobe PDF'' податотека содржи целосен опис на неменливиот 2Д документ што подразбира текст, фонтови, слики и 2Д [[векторска графика]]. Во последно време може да се додаваат и 3Д слики во PDF документи со [[U3D]] или [[PRC (податотечен формат)|PRC]] и разни други формати.<ref name="3d#1">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.adobe.com/manufacturing/resources/3dformats/ |title=3D supported formats |publisher=Adobe |date=2009-07-14 |accessdate=2010-02-21}}</ref><ref name="3d#2">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.adobe.com/devnet/acrobat3d/ |title=Acrobat 3D Developer Center |publisher=Adobe |date= |accessdate=2010-02-21}}</ref>
 
Соосновачот на ''[[Adobe Systems]]'', [[Џон Ворнок]] направил систем наречен „''Camelot''“ (Камелот),<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница
|title=The Camelot Project
|last=Ворнок
|quote=This document describes the base technology and ideas behind the project named "Camelot." This project's goal is to solve a fundamental problem [...] there is no universal way to communicate and view ... printed information electronically.}}</ref> кој се развил во форматот ''Portable Document Format'' (''PDF'').
 
Порано бил [[неслободен формат]], но на 1 јули, 2008, PDF беше официјално пуштен како [[отворен стандард]] и издаден од [[Меѓународна организација за стандардизација|Меѓународната организација за стандардизација]] како ''ISO/[[Меѓународна електротехничка комисија|IEC]] 32000-1:2008''.<ref name="iso-standard" /><ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница | last = Орајон | first = Иган | title = PDF 1.7 is approved as ISO 32000 | work = [[The Inquirer]] | publisher = [[The Inquirer]] | date = 2007-12-05 | url = http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2007/12/05/pdf-approved-iso-32000 | accessdate = 2007-12-05 }}; {{цитиранаНаведена вебмрежна страница | url = http://www.vnunet.com/vnunet/news/2205065/pdf-takes-first-step-towards | title = Adobe wins backing for PDF 1.7 | publisher = vnunet.com }}</ref><ref name="iso-standard" />
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
* [http://www.adobe.com/devnet/livecycle/articles/lc_pdf_overview_format.pdf ''Adobe PDF 101'': Краток преглед на PDF] {{en}}
 
 
{{Графички податотечни формати}}