Разлика помеѓу преработките на „Јусуф Реџепи“

Одземен 41 бајт ,  пред 1 година
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB)
'''Јусуф Р. Реџепи''' (''[[алб]].: Jusuf Rexhepi;'' [[Тетово]], {{роден на|15|јуни|1922}} - [[Тетово]], {{починал на|28|ноември|2004}})<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://flori-press.blogspot.com/2005_11_27_archive.html|title=In Memoriam Prof.dr.Jusuf Rexhepi (15.06.1922 – 28.11.2004)|date=27 ноември 2005|language=албански|accessdate=2009-11-01}}</ref> бил македонски лекар кардиолог и универзитетски професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот во [[Приштина]].
 
== Биографија ==
Тетово како подофицер, по три месеци бил унапреден во потпоручник и поручник на известителната служба на Албанија во 1944, вработен во квестатурата во Тетово за борба против комунистите<ref>''Квислиншко минато на д-р Реџепи, „Вечер“, XXV, 7463, Скопје, 24. VII 1987, 3.''</ref>. По Ослободувањето заминал на студии на Медицинскиот факултет на Белградскиот универзитет и по дипломирањето во [[1952]] се вработил како лекар во Тетово. Тетовските албански политички структури го кандидирале и бил избран за пратеник во [[Собранието на СРМ]] ([[1968]]-[[1971]]). Го добил и чинот резервен поручник на [[ЈНА]] во [[1975]] година. Во [[1977]] година докторирал на Медицинскиот факултет во Приштина на тема ''„Епидемиолошке студије о факторима ризика коронарне болести у индустријских радника САП Косова“''. Бил
шеф на Катедрата за интерни заболувања на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Приштина (од [[1981]]), а подоцна лекар по општа практика во [[Медицинскиот центар во Тетово]] ([[1986]]). По предлог на Општинската конференција
на СРВС на [[Приштина]] на [[24 март]] [[1987]], Општинскиот секретаријат за народна одбрана во Приштина покренал постапка против него за изведување пред [[Судот на честа]]. Во 1987 неговиот избор за член на РК на ССРНМ предизвикал силна реакција во јавноста и во печатот. Кога се формирање втората албанска политичка партија во Македонија, [[НДП]], на [[23 јули]] [[1990]] година за нејзин прв претседател беше избран Јусуф Реџепи<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://zeqirja-rexhepi.blogspot.com/2008/01/blog-post_9453.html|title=ОПШТЕСТВЕНО-ПОЛИТИЧКИТЕ НАСТАНИ КАЈ АЛБАНЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА 1990-2001|last=Реџепи|first=Зеќирја|language=македонски|accessdate=2009-11-01}}</ref>.
 
== Наводи ==
[[Категорија:Луѓе од Тетово]]
[[Категорија:Починати во Тетово]]
[[Категорија:Луѓе од Тетово]]
[[Категорија:Македонски Албанци]]
[[Категорија:Професори од Македонија]]