Ихтис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Историја: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Историја: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
== Историја ==
 
Во историјата сѐ уште не е познато дали христијаните биле први кои се служеле со овој знак за распознавање. Овој симбол се поврзува со [[Афродита]], [[Атаргатис]], [[Дагон]], [[Ефес]], [[Изида]], [[Делфин]], и [[Пелагија]].<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url=http://www.religioustolerance.org/chr_symb.htm |title=Fish (ichthus), cross, and crucifix |accessdate=2009-04-27 |publisher=religioustolerance.org}}</ref>. Барбара Вокер, во нејзината книга ''The Woman's Dictionary of Symbols and Sacred Objects'', пишува дека ихтисот бил син на морето на божицата Атаргатис и дека се користел како симбол на сексуалноста и плодноста.
 
Сепак, за првпат овој симбол се појавил како графит во [[катакомба]]та на [[Папа Каликст I]] во [[Рим]], а подоцна и на христијанските [[мозаик|мозаици]] во христијанските храмови. Рибата се споменува и дала симболичко значење неколку пати во евангелијата. Неколку од Исусовите ученици биле рибари.