Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 2009“

с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (3) using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (3) using AWB)
||[[Познањ]]||{{ПОЛ}}
|}
Процесот за избор на град-домаќин за Летната Универзијада во 2009 започна во [[2004]]. Белград, заедно со уште [[Монтереј]] во [[Мексико]] и [[Познањ]] во [[Полска]] беа кандидати за град-домаќин на настанот. Предност на Белград му даваа настаните, кои во градот беа организирани во тековните неклку години, како [[Европско првенство во кошарка - 2005|европското првенство во кошарка]] во [[2005]], [[Европско првенство во ватерполо - 2006|европското првенство во ватерполо]] во [[2006]] и [[Европски младински олимписки фестивал|европскиот малдински олимписки фестивал]] во [[2007]]. Пред оваа успешна кандидатура, градот беше и кандидат за град-домаќин на Летните олимписки игри во 1992, кога беше елиминиран во третото коло од изборот и кандидатурата за нардените Летни олимписки игри во 1996, кога отпадна уште во првото коло од изборот.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.okscg.org.yu/s101e.htm|title=History of the Olympic Committee of Serbia|publisher=Olympic Committee of Serbia|accessdate=2007-05-19}}</ref><ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.olympic.org/uk/games/past/index_uk.asp?OLGT=1&OLGY=1996|publisher=Official Website of the Olympic Movement|title=Atlanta 1996|accessdate=2007-05-19}}</ref>
 
== Маскота ==
[[Податотека:Univerzijada Terazije.jpg|мини|десно|Промотивен плакат со логот на Летната Универзијада 2009 во Белград]]
Маскота на Летната Универзијада во 2009 е [[врабец]], бидејќи оваа птица е симбол на Белград. На конкурсот за име на врабецот, победи предлогот „Срба“, пред предлозите „Цврле“ и „Џивџан“.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.nadlanu.com/Dynamic/News,intItemID,126899,intCategoryID,225.html|publisher=Na Dlanu|title=Maskota Univerzijade - Srba |accessdate=2009-07-26}}</ref>
 
== Собиралишта ==
Летна Универзијада во 2009 се одржа на 59 собиралишта во Белград, [[Земун]], [[Панчево]], [[Обреновац]], [[Нови Сад]], [[Смедерево]] и [[Вршац]]. Церемониите на отворање и затворање се одржаа во [[Белградска арена]]. Планот беше овие церемонии да се одржат на [[Стадион Црвена ѕвезда|стадионот Црвена ѕвезда]], но ова идеја не се оствари поради големите трошоци.
 
Во Обреновац се одржаа натпреварите во ватерполо и одбојка, а во [[Панчево]] и [[Вршац]] во кошарка. [[Нови Сад]] и [[Инѓија]], исто така беа домаќини на натпреварите во одбојка.<ref>[http://www.ub2009.org/Dokumenta/Sportski%20objekti/Lista_objekata_UB2009_sportski.pdf Список на објекти за Летната Универзијада во Белград во 2009]{{sr}}</ref>
 
<gallery>
 
== Универзитетско село ==
Универзитетското село, во кое беа сместени спортистите се наоѓа во [[Нов Белград]], на 15 &nbsp;km од [[Аеродром Никола Тесла|аеродромот Никола Тесла]] и 6 &nbsp;km од центарот на градот и е изградена специјално за овој настан. „Селото“ го сочинуваат 14 објекти со 1.858 модерни станови, деловни и административни згради на површина од 15 ha. Секоја зграда во станбен простор е наречена по еден цвет. По заврѓшувањето на Универзијадата, становите веќе се во продажба.
 
Во рамките на подготовките за Универзијада, беше раселено и нехигиенското насление, од околината на кое се наоѓа Универзитетското село, само за да им се овозможат подобри услови на спортистите.
 
Универзитетското село беше официјално отворено на 24 јуни 2009 година.
 
<gallery>
* [http://www.mojsport.net/blog/category/univerzijada-2009 Сè за Универзијадата]
* [http://www.vaterpolosvet.piczo.com/ Резултати од турнирот во ватерполо]
 
 
{{Универзијади}}