Разлика помеѓу преработките на „Њу Орлеанс“

Додадени 29 бајти ,  пред 11 месец
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (5) using AWB
(дополнување)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (5) using AWB)
[[Податотека:Map of Louisiana and USA highlighting Orleans Parish.png|thumb|220px|Локација на Њу Орлеанс во Луизијана]]
 
'''Њу Орлеанс''' ({{lang-en|New Orleans}}, {{lang-fr|La Nouvelle-Orléans}}) е главно [[САД|американскo]] пристанише, најголемиот град во [[Луизијана]] и центар на [[Њу Орлеанс метрополенска област|градската област Њу Орлеанс]].
 
Њу Орлеанс се наоѓа во југоистокот дел на Луизијана, на [[Мисисипи (река)|реката Мисисипи]]. Градот се граничи со парохиите [[Сент Тамани Парохија, Луизијана|Сент Тамани]] (север), [[Сент Бернард Парохија, Луизијана|Сент Бернард]] (исток), [[Плакмин Парохија, Луизијана|Плакмин]] (југ), и [[Џеферсон Парохија|Џеферсон]] (југ и запад).<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница | url=http://geology.com/county-map/louisiana.shtml | title=Louisiana Parish Map with Administrative Cities| accessdate=2008-03-18}}</ref><ref name="citycharter">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница | url=http://cityofno.com/portal.aspx?portal=1&tabid=9 | title=Home Rule Charter of the City of New Orleans as amended through 1 јануари, 1996 | date=1996-01-01 | accessdate=2008-03-18}}</ref> [[Пончартрејн (езеро)|Езерото Пончартрејн]], од што има дел во градот, се наоѓа северно од градот и [[Бороње (езеро)|езерото Бороње]] се наоѓа на истокот од градот.<ref name="citycharter"/>
 
Градот е именуван по [[Филип II Орлеански]], Регентот на Франција, и е познат за негово мултикултурализам наследство<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.neworleansonline.com/neworleans/multicultural/multiculturalhistory/index.html | title=Multicultural History | accessdate=2008-04-26}}</ref> кујна, архитектура, музика,<ref name="pbsjazz">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница
| title=New Orleans: The Birthplace of Jazz
| work=PBS – JAZZ A Film By Ken Burns
| url=http://www.pbs.org/jazz/places/places_new_orleans.htm
| accessdate=2006-05-17}}
</ref><ref name="usinfo">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница
| title=America Savors Its Music During Jazz Appreciation Month
| work=U.S. Dept. of State – USINFO
| url=http://usinfo.state.gov/scv/Archive/2006/Apr/03-859354.html
| accessdate=2006-05-17}}</ref> и својот годишен [[Марди Гра]] фестивал.
 
==Њу Орлеанс како тема во уметноста и во популарната култура==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Луизијана]]
[[Категорија:Полдери]]