Еди Меркс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
}}
 
'''Едуард Луј Жозеф, Барон Меркс''' (роден на {{роден на|17|јуни |1945}} во Меензел-Кизегем, [[Белгија]]<ref name="L'Equipe, Rider Database">[http://www.lequipe.fr/Cyclisme/CyclismeFicheCoureur1989.html L'Equipe, Rider database, Eddie Merckx]</ref>), познат како '''Еди Меркс''' е поранешен [[Белгија|белгиски]] професионален [[велосипедизам|велосипедист]]. Францускиот магазин ''Vélo'' го нарекол „најголемиот велосипедист којшто светот некогаш го познавал."<ref name="Vélo, France, November 2000">Vélo, France, November 2000</ref> Од американското издание ''VeloNews'' е наречен „најголемиот и најуспешен велосипедист на сите времиња“.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница
| title = Happy Birthday, Eddy!
| author = Velonews.com
Еди Меркс бил познат како многу други познати во спортисти во другите спортови. Иако, [[Марк Шпиц]] освоил 7 златни медали на [[Летни олимписки игри - 1972|Олимписките игри во Минхен]] во 1972, а [[Мохамед Али]] бил неприкосновен на крајот од 1960-тите и 1970-тите, сепак реално, Еди Меркс е најголемиот спортист во тој период во светот.
 
Го нарекувале ''Ајнштајн на две педали'' и ''Гигант''.
 
Се чини покрај трката Париз-Тур, единствена друга победа која му недостига е победа на Олимписките игри. На Олимписките игри настапил само еднаш, и тоа на [[Летни олимписки игри 1964|Олимписките игри во Токио]] во 1964, на кои на друмската трка во поединечна конкуренција го освоил 12. место. Подоцна како професионалец и поради крутите аматерски принципи, му било оневозможено да настапи на Олимписките игри.
 
Споредбата со другите великани во [[велосипедизам|велосипедизмот]] е излишна. За разлика од многумина, кои во годината имале 50 натпреварувачки денови, Еди Меркс имал над 200.
| PLACE OF DEATH =
}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Меркс, Еди}}
[[Категорија:Родени во 1945 година]]