Црква на Англија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 103 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
|primate = [[Џастин Велби]], [[Архиепископ Кантербериски]]
|main_classification = [[Англиканство|англиканска]]
|orientation = [[Црква на Англија]]
|polity = епископска
|separated_from = [[Римокатоличка црква]]
|founded_place = Англија
|headquarters = {{без прелом|[[:en:Church House, Westminster|Черч Хаус]], [[Вестминстер]], [[Лондон]]}}
|territory = Англија<br/>[[Ман (остров)|Ман]]{{·}}[[Каналски Острови|Каналски Острови]]<br/>[[Гибралтар]]{{·}}[[Европа|континентална Европа]]
|population = 26&nbsp;милиони покрстени<ref>{{цитирани вести |url=http://www.timesonline.co.uk/tol/news/article1386939.ece |location=Лондон|work=[[The Times]] |first=Рут |last=Гледхил |title=Католиците ќе ги надминат англиканците како водечка црква во Британија |date=15 февраури 2007}} {{en}}</ref>
|website = [http://www.churchofengland.org www.churchofengland.org]
[[Податотека:Canterbury Cathedral - Portal Nave Cross-spire.jpeg|мини|десно|[[Кентербериска катедрала|Кантербериската катедрала]] - седиште на Архиепископот Кентербериски.]]
 
'''Црквата на Англија''' или '''англиканска црква''' ({{lang-en|Church of England}}) е [[христијанство|христијанска]] црква<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница| |url=http://www.cofe.anglican.org/about/history/ |title=Историја на Црквата на Англија |publisher=Совет на Архиепископот на Црквата на Англија|accessdate=24 мај 2006}} {{en}}</ref> во [[Англија]] и матична црква на англиканските цркви ширум светот.
 
Црквата на Англија се смета себеси и за [[римокатоличка црква|католичка]] и за [[Англиска реформација|реформирана]] ([[протестантизам|протестантска]]): католичка е бидејќи смета на својот континуитет од апостолските и средновековните времиња и се потпира на најраните учења на првите црковни татковци, особено на Апостолскиот, Никејскиот и Атанасијскиот Завет.<ref name="cofe.anglican.org">http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref> Покрај тоа, таа е и реформирана бидејќи го примила влијанието на некои доктринарни начела од [[Протестантска реформација|реформацијата]] од [[XVI век]]. Ова се гледа од 39-те прописи воспоставени од кралицата [[Елизабета I]] како дел од помирувањето на религијата во Англија. Обичаите и литургијата во Англиската црква се засноваат на постарите католички традиции, но се осовременети под влијанието на Реформацијата.<ref>http://www. name="cofe.anglican.org"/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref>
 
Црквата на Англија се осамостоила од католичката во времето на кралот [[Хенри VIII]], и оттогаш англискиот монарх го назначува [[Архиепископ Кантербериски|Архиепископ Кантербериски]] кој е поглавар на црквата. Моментален архиепископ е [[Џастин Велби]] (2013-).
 
== Поврзано ==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Англикански епархии во Обединетото Кралство и Ирска}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Црква на Англија| ]]
[[Категорија:Христијански вероисповеди]]