Разлика помеѓу преработките на „Казабланка (филм)“

Додадени 6 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
 
'''''Казабланка''''' ([[1942]]) е култен [[САД|американски]] романтичен драмски [[филм]], чие дејство се одвива во француски-контролираното [[Мароко]], во градот [[Казабланка]] за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]]. Режисер на филмот е [[Мајкл Куртиц]] а главните улоги ги имаат [[Хемфри Богарт]] како Рик Блејн и [[Ингрид Бергман]] како Илса Лунд. Филмот се фокусира на внатрешниот конфликт на Рик, по зборовите на ликот, меѓу [[љубов]]та и [[морал]]носта: тој мора да избере меѓу неговата љубов кон Илса и правејќи ја вистинската работа, помагајќи ѝ нејзе и на нејзиниот сопруг Виктор Ласзло, лидер на отпорот, да побегнат од Казабланка за да продолжат со нивната борба против [[Фашизам|фашистите]].
 
Иако филмот претставува едно од најголемите остварувања на седмата уметност, со докажани актери и првокласни сценаристи, никој за време на продукцијата не очекувал ''Казабланка'' да биде нешто повеќе од просечно;<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница | url = http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/19960915/REVIEWS08/401010308/1023 | last = Еберт | first = Роџер | title = Казабланка (1942) | date = [[15 септември]] [[1996]]}}</ref> Тој бил само еден од многуте филмови создадени од Холивуд секоја година. Филмот имал цврст, спектакуларен успех при првите прикажувања, користејќи го публицитетот на инвазијата на Сојузниците во Северна Африка. И покрај големиот број на различни сценаристи кои напорно и брзо сакале да адаптираат неприкажана театарска претстава на големото платно со цел да се забрза продукцијата, како и првата романтична главна улога на Богарт, „Казабланка“ освои три [[оскар]]и во 1943, вклучувајќи Оскар за најдобар филм. Ликовите, цитатите и музиката денес имаат статус на легендарност. Филмот постојано се рангира близу врвот на листите на најдобрите филмови на сите времиња.
 
== Содржина ==