Разлика помеѓу преработките на „Лезбејски феминизам“

с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
с (Bot: Migrating 9 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q18299 (translate me))
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
'''Лезбејскиот феминизам''' е стојалиште дека жени кои заемно се посветени на политичка, сексуална и економска поддршка, овозможуваат алтернативен модел на постоечките машко/женски односи кои [[лезбејка|лезбејките]] ги гледаат како угнетувачки. Тие тврдат дека лезбејскиот феминизам вклучува и [[сексуална преференција]] и политички избор, бидејќи ги одбива машките дефиниции на животите на жените. Со исказот - „феминизмот е теорија, лезбејството е практика”, лезбејскиот феминизам станува примарна сила во радикалната женска култура. Лезбејскиот феминизам ги напаѓа и институциите на [[хетеросексуалност]]а како центри на [[патријархат]]от. Лезбејките се радикали на феминистичкото движење, бидејќи само тие можат да мислат радикално за социјалните промени и родови договори поради нивната ослободеност од конвенционалната хетеросексуалност.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.zdruzenska.org.mk/article.asp?id=336|title=Водич во феминистичката и родовата терминологија|publisher=Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје|date=[[2007-05-30]]|accessdate=2009-05-22}}</ref>
 
== Белешки ==
{{Reflist}}
<div class="references-small" style="-moz-column-count: 1; column-count: 1;">
<references/>
</div>
 
{{Соц-никулец}}