Декларација: Разлика помеѓу преработките

Одземен 81 бајт ,  пред 3 години
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 217.16.88.154 (разговор), вратено на последната верзија на Brest-bot)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
'''Декларација''' е документ кој содржи договорен стандард или норма, но не е правно обрзувачки за државите. На конференциите на ОН, како што е Конференцијата за човекови права на ОН во Виена (1993), обично се усвојуваат две Декларации: една е составена од претставниците на државите, а другата од страна на невладините организации. Иако не се правно обврзувачки, Декларациите се многу влијателни во креирањето на политиките и активностите во односните области.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.zdruzenska.org.mk/article.asp?id=336|title=Водич во феминистичката и родовата терминологија|publisher=Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје|date=[[2007-05-30]]|accessdate=2007-06-22}}</ref>
 
== Белешки ==
{{Reflist}}
<div class="references-small" style="-moz-column-count: 1; column-count: 1;">
<references/>
</div>
 
{{Никулец}}