Разлика помеѓу преработките на „Боб Дилан“

Додадени 6 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Творештво: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB)
с (→‎Творештво: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
|archiveurl=http://web.archive.org/web/20000818002203/http://www.time.com/time/time100/artists/profile/dylan.html|archivedate=2000-08-18}}</ref>
 
Дилан повеќепати ги има добено наградите „[[Греми]]“, „[[Златен глобус]]“ и „[[Оскар]]“, а член е и на ''[[Рокенрол Куќата на Славните]]'', ''Нешвиловата Куќа на Славни Текстописци'', како и на ''[[Куќата на Славни Текстописци]]''. Дилан е именуван како еден од [[100 највлијателни луѓе на дваесеттиот век според списанието TIME]]. Во [[2004]] година, Боб Дилан го зазел второто место на списокот [http://www.rollingstone.com/news/story/5939214/the_immortals_the_first_fifty/ 100 најголеми на сите времиња] на списанието ''Rolling Stone'', веднаш зад [[Битлс]]и <ref>''[http://www.rollingstone.com/news/story/5939206/the_immortals_br1_the_beatles/ „Битлси“ на истата листа]''</ref><ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница| title = Боб Дилан | work = Роби Робертсон. Rolling Stone број 946| publisher = Rolling Stone| url =http://www.rollingstone.com/news/story/5940049/2_bob_dylan}}.</ref>. Според истото списание, песната на Боб Дилан - ''[[Like A Rolling Stone]]'' била избрана за најдобра песна на сите времиња. Дилан неколку пати бил номиниран и за [[Нобелова награда]] во областа на [[литература]]та.<ref>{{cite news | url = http://www.expectingrain.com/dok/art/nobel/nobelpress.html
| title = Дилан и формално кандидат за Нобелова Награда во Литература
| accessdate = 2006-10-17