Разлика помеѓу преработките на „Самоа“

Додадени 6 бајти ,  пред 4 месеци
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB
(Американски Самоа??)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
| population_density_sq_mi = 169
| population_density_rank = 134-та
| GDP_PPP = $1.100 милијарди<ref name=imf2>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2009/01/weodata/weorept.aspx?sy=2006&ey=2009&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=862&s=NGDPD%2CNGDPDPC%2CPPPGDP%2CPPPPC%2CLP&grp=0&a=&pr.x=58&pr.y=17 |title=Samoa|publisher=International Monetary Fund|accessdate=2009-04-22}}</ref>
| GDP_PPP_rank =
| GDP_PPP_year = 2008
[[Податотека:Samoa mk.svg|thumb|лево|200п|Карта на Самоа.]]
 
Државата се наоѓа јужно од [[екватор]]от, на пола пат од [[Хаваи]] до [[Нов Зеланд]] во регионот [[Полинезија]] во [[Океанија]]. Вкупната површина на Самоа изнесува околу 2.934 &nbsp;km² и е составена од два големи острови [[Уполу]] и [[Саваи]] и тие два острови сочинуваат 99% од вкупната територија на Самоа. Покрај овие два има и други помали острови. Островот Уполу е дом на три-четвртини од населението на Самоа и на тој остров се наоѓа главниот град - [[Апија]]. Најголем остров е Саваи и има население од 42.000 жители.
 
Климата на Самоа е тропска со просечна температура од 26.5&nbsp;°C и со дождлива сезона од ноември до април.
<li>[[Аига-и-ле-Таи]]
<li>[[Атуа]]
<li>[[Вао-о-Фоноти]]
 
</td></ol><td><ol start=6>
{{Main|Економија на Самоа}}
 
Економијата на Самоа се базирала и се базира на финансиска помош од странство и од самоански фамилии кои живеат во странство. Покрај тоа таа се базира и на извозот на земјоделски производи каде се вработени две-третини од работоспособното население на земјата. Во Самоа се произведува [[кокосово масло]], [[кокосов крем]] и [[копра]]. Производствениот сектор на Самоа се занимава со земјоделски продукти.
 
БНП на земјата во 2006 година бил проценет на 1.218 милијарди [[американски долар]]и.
{{Main|Демографија на Самоа}}
 
Според [[ЦИА]], Самоа има население од 182.265 жители од кои 92.6% се [[Самоанци]], 7% мешано население и 0.4% [[европејци]]. Повеќето европејци се [[Германци]] и [[Новозеланѓани]] кои останале во Самоа после Првата светска војна. Околу три-четвртини од населението живее на островот [[Уполу]].
 
 
Околу 98% од Самоанците се [[христијани]] поделени на повеќе цркви.
{{Main|Култура на Самоа}}
 
Традиционалниот самоански начин на живот е сè уште силен елемент во земјата. Покрај вековното европско влијание, Самоа ги зачувала старите традиционални вредности, обичаи, социјалниот и политичкиот систем и јазикот. Самоанците се многу духовен и религиозен народ и успешно го вклопиле [[христијанство]]то во својата традиција.
 
Самоанците имаал свои богови и се зачувани како митолошки приказни. Традиционалниот самонаски начин на живот се базира на односите помеѓу луѓето.
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Самоа|*]]