Разлика помеѓу преработките на „Јужноафриканска Република“

с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (6) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (6) using AWB)
|area_km2 = 1221037
|percent_water = Занемарливо
|population_estimate = 47.900.000<ref name="statssa-midyear2007">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url = http://www.statssa.gov.za/PublicationsHTML/P03022007/html/P03022007.html|title=Mid-year population estimates, South Africa: 2007|publisher = Statistics South Africa|date=2007 -07-03|accessdate = 2008-07-07|pages=pp. 3}}</ref>
|population_estimate_year = 2008
|population_estimate_rank = 25<sup>та</sup>
|population_census = 44.819.778<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url = http://www.statssa.gov.za/census01/html/default.asp|title=Пописот од 2001 накратко|date=|accessdate = 2008-07-07}}</ref>
|population_census_year = 2001
|population_density_km2 = 39
|population_density_rank = 170<sup>та</sup>
|GDP_PPP_year = 2008
|GDP_PPP = $492,684 милијарди<ref name=imf2>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2009/01/weodata/weorept.aspx?sy=2006&ey=2009&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=199&s=NGDPD%2CNGDPDPC%2CPPPGDP%2CPPPPC%2CLP&grp=0&a=&pr.x=53&pr.y=2 |title=Јужна Африка|publisher=ММФ|accessdate=2009-04-22}}</ref>
|GDP_PPP_rank =
|GDP_PPP_per_capita = $10.119<ref name=imf2/>
{{main|Историја на Јужноафриканската Република}}
[[Податотека:SouthAfrica1885 mk.svg|thumb|left|200px|Карта на политичката поделба на регионот Јужна Африка во 1885 година.]]
Територијата на денешната Јужноафриканска Република била населена уште од најраните времиња. Во оваа земја денеска се наоѓа еден од најстарите археолошки локалитети на светот.<ref>{{Цитирана книга|last=Wymer|first=John|coauthor=Singer, R|year=1982|title=The Middle Stone Age at Klasies River Mouth in South Africa|location=Chicago|publisher=University of Chicago Press|isbn=0226761037}}</ref><ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|title=Guide to Klasies River|page=11|year=2001|url=http://academic.sun.ac.za/archaeology/KRguide2001.PDF|author=Deacon, HJ|publisher=Stellenbosch University|accessdate=2009-09-05}}</ref><ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://whc.unesco.org/en/list/915|title=Fossil Hominid Sites of Sterkfontein, Swartkrans, Kromdraai, and Environs }}</ref> Остатоци од австралопитек (Australopithecus africanus) биле пронајдени кај [[Таунг]] и во пештерите [[Стеркфонтејн]], [[Кромдраи]] и [[Макапансгат]], од кое произлегува дека овде имало живот пред околу 3 милиони години.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница|url=http://www.yale.edu/ynhti/curriculum/units/1979/6/79.06.02.x.html|title=Hominid Evolution|publisher=Yale-New Haven Teachers Institute|author=Stephen P. Broker|accessdate=2008-06-19}}</ref> Во времето на миграциите си, племето [[Банту]] ја преминале реката Лимпопо и ја населиле територијата на денешната држава. Главно занимање на населението било земјоделството и сточарството. Племињата кои претходно живееле на овие простори околу 20.000 години биле или протерани или асимилирани.
 
Во [[1487]] година, португалецот [[Бартоломео Дијас]] бил првиот европеец кој престигнал на ова подрачје. Во [[1497]] година, [[Васко де Гама]] пловел околу територијата на земјата, покрај [[Јужна Африка]] кон својот пат за [[Индија]]. Областа на исток од земјата ја нарекол ''Натал'', бидејќи неговата експедиција овде престојувала за време на [[Божик]].