Аџарска Автономна Советска Социјалистичка Република: Разлика помеѓу преработките

с
Додадена категорија using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Додадена категорија using AWB)
Републиката била основана во [[1921]] година.
 
Територијата на земјата опфаќала 3.000 квадратни километри, а бројот на населението било 385.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 177.000 кон 208.000 луѓе<ref>СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Данните са към 1 януари 1987 г. </ref>.
 
Таа била наследена од [[Аџарија]].
[[Категорија:Автономни републики на Советскиот Сојуз]]
[[Категорија:Историја на Аџарија]]
[[Категорија:Држави и територии настанати во 1921 година]]