Разлика помеѓу преработките на „Ерменска Советска Социјалистичка Република“

с
Додадена категорија using AWB
(Замена на Image:Flag-armenian-ssr.png со Image:Flag_of_Armenian_SSR.png (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed:).)
с (Додадена категорија using AWB)
 
|--
| [[Површина]]<br />
| 29&nbsp;800 &nbsp;km<sup>2</sup><br />15-та во СССР
|--
| [[Население]]<br />
 
На [[23 август]] [[1990]] година е преименувана во „Република Ерменија“, која што беше во составот на [[СССР]] уште една година, а потоа добива [[суверенитет]] во [[1991]] година.
 
 
== Поврзано ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Ерменска ССР| ]]
[[Категорија:Советски републики]]
[[Категорија:Поранешни комунистички републики]]
[[Категорија:Држави и територии настанати во 1920 година]]