Разлика помеѓу преработките на „Волинска област“

Додадени 102 бајти ,  пред 1 година
с
Додадена категорија using AWB
с (Додадена категорија using AWB)
== Географија ==
 
Волинска област има вкупна површина од 20.143 км<sup>2</sup> (3,3% од Украина). На запад се граничи со [[Полска]], на север со [[Белорусија]], на југ со [[Лавовска област|Лавовската]], на исток со [[Ривненска област|Ривненската]] област. Во областа има 1.076 села и 11 градови. Реки во областа се: [[Стир]], [[Припјат (река)|Припјат]], [[Турија (река)|Турија]], [[Стохид]]. Езеро: [[Свитјаз]].
 
== Демографија ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Волинска област| ]]
[[Категорија:Држави и територии настанати во 1939 година]]