Европски филмски награди: Разлика помеѓу преработките

с
→‎26. издание на ЕФА: clean up, replaced: глумецка → глумица (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: актер → глумец (5) using AWB)
с (→‎26. издание на ЕФА: clean up, replaced: глумецка → глумица (2) using AWB)
На 25. издание, одржано во [[Ла Валета]], [[Малта]], севкупен победник бил [[Австрија|австрискиот]] режисер [[Михаел Ханеке]], со освоени четири награди за филмот „[[Љубов (филм)|Љубов]]“.<ref name="XIV 2013">Гордана Настевска-Манасиевска, „Ноќ на големите победници“, ''ТЕА Модерна'', број 689, година XIV, среда, 18 декември 2013, стр. 30-33.</ref>
== 26. издание на ЕФА ==
На 26. издание на ЕФА, одржано во [[берлин]]скиот [[театар]] „Хаус дер берлинер фестшпиле“, водителка била [[Германија|германската]] глумецкаглумица [[Анке Енгелке]], а на церемонијата присуствувале 900 гости. Наградите ги доделувале: [[Кристофер Ламберт]], [[Номи Рапас]], [[Дајан Кругер]], [[Кристин Скот Томас]], [[Волкер Шлендорф]], [[Роси де Палма]] итн. Пред почетокот на манифестацијата, најголем фаворит бил освојувачот на „[[Златна палма]]“ [[Абделатиф Кашиш]], со филмот „[[Адел: Поглавје 1 и 2]]“, но сепак, наградите за најдобар [[филм]] и најдобар режисер му припаднале на [[италија]]нскиот режисер [[Паоло Сорентино]] за филмот „[[Големата убавина]]“.<ref>Гордана Настевска-Манасиевска, „Ноќ на големите победници“, ''ТЕА Модерна'', број 689, година XIV, среда, 18 декември 2013, стр. 30-31.</ref>
 
На 26. издание на ЕФА, најмногу номинации имал [[Белгија|белгискиот]] филм „[[Скршениот круг]]“ на режисерот [[Феликс ван Гронинген]], кој сепак, освоил само една награда - онаа за најдобра женска улога (ја добила глумицата [[Верле Батенс]]). Филмот на познатиот [[Франција|француски]] режисер [[Франсоа Озон]] „Во куќата“ ја освоил наградата за најдобро [[сценарио]], додека режисерот [[Јан Оле Герстер]] ја овоил наградата за откритие. Големата француска глумецкаглумица [[Катрин Денев]] ја добила наградата за животно дело, која ѝ ја врачил познатиот германски режисер [[Вим Вендерс]].<ref>Гордана Настевска-Манасиевска, „Ноќ на големите победници“, ''ТЕА Модерна'', број 689, година XIV, среда, 18 декември 2013, стр. 31.</ref>
 
Романката Ада Соломон била добитничка на наградата за најдобар продуцент, за филмот „Ставот на детето“; италијанскиот глумец [[Тони Сервиљо]] ја освоил наградата за најдобар глумец, за улогата во филмот „Големата убавина“; големиот [[Шпанија|шпански]] режисер [[Педро Алмодовар]] добил специјална награда за придонесот кон развојот на европското кино; режисерот [[Јошуа Опенхајмер]] ја добил наградата за најдобар [[документарен филм]] за филмот „Акт на убиство“; додека [[Ари Фолман]] ја добил наградата за најдобар долгометражен [[анимиран филм]] за филмот „Конкрес“.<ref name="XIV 2013"/>