Разлика помеѓу преработките на „Дар ес Салам“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Првата Светска војна → Првата светска војна using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Првата Светска војна → Првата светска војна using AWB)
[[Податотека:Saint Joseph's Metropolitan Cathedral Dar es Salaa,.jpg|мини|Катедралата Св. Јосиф]]
 
За време на [[Прва светска војна|Првата Светскасветска војна]] [[Велика Британија]] ја зазела Германска Источна Африка и земјата го добила името [[Тангањика]]. Дар ес Салам останал административно-стопански центар, но Британците го поделиле на европски и африкански делови. Покрај ова, градот имал значителен број на доселеници од [[јужна Азија]]. Дар ес Салам го доживеал најголемиот расцут по Втората светска војна.
 
Со создавањето на [[Танзанија]] (спојувајќи ги [[Тангањика]] и [[Занзибар]]) во 1964, се јавило потреба од поцетрално сместен главен град. Во 1973 е решено управата да се премести во [[Додома]], но и покрај ова, Дар ес Салам до денес ја задржал својата важност.
*Кимара и Мбези Луис
*Манзесе, Тандале, Мванањамала-Кисивани и Кигого
 
 
===Илала===
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Дар ес Салам| ]]
[[Категорија:Градови во Танзанија]]