Разлика помеѓу преработките на „Ѓорѓи I (Грција)“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Првата Светска војна → Првата светска војна using AWB
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Првата Светска војна → Првата светска војна using AWB)
Ѓорѓи бил првиот крал на Грција од [[династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург|династијата Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург]], син на данскиот крал [[Кристијан IX]]. Кога данскиот принц застанал на грчкиот престол, тој имал само 17 години. Во [[1867]] година Ѓорѓи I се оженил за големата кнегиња [[Олга Константиновна]] (1851-1926) од руската [[династија Романови]]. Тие се венчале во [[1867]] година.
 
Инаку, како прв монарх на новата грчка династија, владеењето на Ѓорѓи I од речиси 50 години (најдолга во историјата на современата Грција) се карактеризира со големи територијални придобивки на Грција, која земјата ги добила до започнувањето на [[Прва светска војна|Првата Светскасветска војна]]. Тој бил убиен во [[Солун]], во времето на [[Прва Балканска војна|Првата Балканска војна]], од страна на [[Александрос Схинас]], грчки анархист.
 
Наследник на Ѓорѓи I бил неговиот син, [[Константин I (Грција)|Константин I]].