Разлика помеѓу преработките на „Мишел Фуко“

Додадени 83 бајти ,  пред 1 година
с
Додадена категорија using AWB
(File)
с (Додадена категорија using AWB)
[[File:Michel Foucault.png|thumb|right|]]
 
'''Мишел Фуко''' ({{lang-fr|Michel Foucault}}; {{роден на|15|октомври|1926}} – {{починал на|26|јуни|1984}}) — француски [[филозофи|филозоф]] со катедра на Францускиот колеџ, на која и ја дал титулата „Историја на мисловните системи“. Неговите текстови се од огромно значење за [[хуманистички науки|хуманистичките]] и [[општествени науки|општествените]] науки. Делото на Фуко често се среќава во дисциплини како [[филозофија]], [[историја]], [[култура|културни]] студии, [[социологија]], [[образование]], [[литература]], [[менаџмент]] студии, [[урбан дизајн]], како и многу други.
 
Фуко е добро познат по неговата критика на општествените иституции, особено на системите поврзани на различни начини за области како [[психијатрија]], [[медицина]] и [[затвор]]. Неговите општи теории за [[моќ]] и односот меѓу моќта и [[знаење|знаењето]]то во однос на историјата на западната мисла се дискутираат и применуваат нашироко.
 
Делото на Фуко често се опишува како [[постмодерна филозофија|постмодернист]] или [[пост-структурализам|пост-структуралист]]. За време на ’60-те, сепак, тој е почесто поврзуван со [[структурализам|структуралистичкото]] движење. Иако тој на почетокот е среќен со овој опис, тој подоцна ја истакнува неговата одалеченост од структуралистичкиот пристап, тврдејќи дека за разлика од структуралистите, тој го нема прифатено формалистички пристап. Тој исто така не е заинтересиран ни со постмодерната, тврдејќи дека многу поинтересна за дискусија е дефиницијата на „модерноста“.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Француски филозофи|Фуко, Мишел]]
[[Категорија:Апсолвенти на Високата нормална школа]]