Еварист Галоа: Разлика помеѓу преработките

Додаден 81 бајт ,  пред 3 години
с
→‎top: Додадена категорија using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с →‎top: Додадена категорија using AWB
Ред 1:
[[Податотека:Evariste galois.jpg|рамка|десно|Еварист Галоа]]
 
'''Еварист Галоа''' ({{lang-fr|Évariste Galois}}; ({{роден на|25|октомври|1811}} - {{починал на|31|мај|1832}}) е [[Франција|француски]] [[математика|математичар]] роден во [[Бур ла Рен]] (денес во состав на [[Париз]]). Како математичко чудо, уште додека бил во своите тинејџерски години успеал да даде потребен и доволен услов за [[полином|полиномите]]ите (полиномните равенки) да можат да се решат со помош на корените, притоа решавајќи долгорочен математички проблем. Неговата работа претставувала основа за [[Галоаова теорија|Галоаовата теорија]], што претставува главна гранка во [[апстрактна алгебра|апстрактната алгебра]], и е гранка на врските на Галоа. Тој бил првиот што го користел зборот „[[група (математика)|група]]“ како технички поим во математиката за да претстави група на пермутации. Загинал во [[двобој]] на дваесетгодишна возраст.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Галоа, Еварист}}
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Француски математичари]]
 
{{франција-био-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Галоа, Еварист}}
[[Категорија:Француски математичари]]
[[Категорија:Апсолвенти на Високата нормална школа]]