Разлика помеѓу преработките на „Алберт Ајнштајн“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
→‎Политички погледи: Правописна исправка, replaced: Втората Светска Војна → Втората светска војна using AWB
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎Политички погледи: Правописна исправка, replaced: Втората Светска Војна → Втората светска војна using AWB)
Познато е неговото залагање за одбрана на [[човекови права|човековите права]], кое особено дошло до израз за време на [[макартизам|макартизмот]] во [[САД]]. Кога истакнатиот црнечки лидер [[В. Е. Б. Дибуа]] бил обвинет дека е [[комунисти]]чки шпион, Ајнштајн сам се пријавил за сведочи во негова корист. Во таа прилика, Ајнштајн изјавил: „Расизмот е најголема болест на Америка.“ По објавата на Ајнштајн дека ќе сведочи во одбрана на Дибуа, обвинението против него било повлечено.
 
Најконтроверзен е ставот на Ајнштајн кон [[атомска бомба|атомската бомба]]. Непосредно пред почетокот на [[Втора светска војна|Втората Светскасветска Војнавојна]], на [[2 август]] [[1939]] година Ајнштајн му напишал писмо на американскиот претседател [[Френклин Рузвелт]], поттикнувајќи го да започне истражувања за пронаоѓање на [[нуклеарно оружје]]. Сепак, подоцна Ајнштајн се спротивставил на употребата на нуклеарното оружје и не учествувал во [[Проект Менхетен|проектот за создавање на атомска бомба]]. По војната, Ајнштајн се промовирал како еден од најголемите критичари на нуклеарното оружје.
 
Ајнштајн бил и приврзаник на [[ционизам|ционизмот]]. Во 1952 годинна, новосоздадената [[Израел|Држава Израел]] му понудила да стане втор претседател на земјата, но Ајнштајн ја одбил понудата, тврдејќи дека не поседува доволно способности за справување со луѓе.