Разлика помеѓу преработките на „Полски јазик“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Географска распространетост: Правописна исправка, replaced: Втората Светска Војна → Втората светска војна using AWB
с (→‎Речници: Отстранување на погрешно додадено, removed: Категорија:Луѓе од Лоѓ using AWB)
с (→‎Географска распространетост: Правописна исправка, replaced: Втората Светска Војна → Втората светска војна using AWB)
== Географска распространетост ==
 
Околу 97% од полските граѓани се изјасниле дека полскиот јазик им е [[мајчин јазик]]. Поради [[Втората Светскасветска Војнавојна]], границите на Полска се промениле но не се пресликало на етничките полски територии. Прогонот и масакрирањето на полјаците за време на Војната го намалил бројот на етничките полјаци и демографската слика на Полска. Полските територии анектирани од страна на [[СССР]] после војната не овозможило значителен број на [[полјаци]] од тие територии да се отселат и мигрираат. Така, етнички полјаци има во [[Литванија]], [[Белорусија]] и [[Украина]].
 
Полјаци живеат и во: [[Аргентина]], [[Андора]], [[Австралија]], [[Австрија]], [[Азербејџан]], [[Белорусија]], [[Белгија]], [[Бразил]], [[Бугарија]], [[Канада]], [[Хрватска]], [[Чешка]], [[Данска]], [[Естонија]], [[Фарски Острови]], [[Финска]], [[Франција]], [[Германија]], [[Грција]], [[Унгарија]], [[Израел]], [[Исланд]], [[Ирска]], [[Италија]], [[Казахстан]], [[Летонија]], [[Либан]], [[Луксембург]], [[Мексико]], [[Холандија]], [[Нов Зеланд]], [[Норвешка]], [[Јужноафриканска Република]], [[Шведска]], [[Перу]], [[Романија]], [[Русија]], [[Србија]], [[Словачка]], [[Шпанија]], [[Украина]], [[Обединетите Арапски Емирати]], [[Обединетото Кралство]], [[Уругвај]] и [[САД]].