Разлика помеѓу преработките на „Сент Лоренс (река)“

с
поправен линк
с
с (поправен линк)
[[Image:Grlakes_lawrence_map.png|thumb|right|Карта на Сент Лоренс и системот на Големите Езера]]
 
'''Реката Сент Лоренс''' е голема северноамериканска река што тече од исток кон запад и ги поврзува [[Големите езера]] со [[Атлантски Oкеан |Атлантскиот океан]]. Таа е најважниот воден пат од Големите езера до Атлантикот, и претставува природна граница помеѓу [[Канада]] и [[САД]].
 
Извира (истекува) на источниот крај од езерото Онтарио кај градот Кингстон, тече кон запад во должина од 1 197км, и конечно се влева во Атлантикот формирајќи го најголемото устие на светот, наречено залив Сент Лоренс. На нејзините брегови се изградени многу населби, од кои најголеми се [[Монтреал]] и [[Квебек Сити]] во Канада.
4.318

уредувања