Разлика помеѓу преработките на „Шумски пожар над Струмица (2012)“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎Реакции: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB
с
с (→‎Реакции: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB)
Веднаш по целосното локализирање на пожарот, од страна на тогашниот градоначалник [[Зоран Заев]] и [[Општина Струмица]] се развила идејата за изградба на споменик за четирите жртви на пожарот. За таа цел бил повикан Григориј Потоцки, познат скулптор и сликар од [[Русија]] и автор на [[Споменик Македонија (Струмица)|споменикот Македонија]]<ref name="фама3">{{наведена мрежна страница|url=http://www.fama.mk/vesti-glavni/kategorii/makedonija/5722-vo-strumica-ke-se-gradi-spomenik|title=Во Струмица ќе се гради споменик за четирите жртви од пожарот|date=13 август 2012|work=Фама|language=македонски|accessdate=4 јануари 2018}}</ref>.
 
По истиот повод, фамилиите на загинатите од сопствен буџет изградиле мал споменик во налик на црква, лоцирансместен во близина на месноста „Двата пата“, местото каде што загинале нивните блиски. Во чест на загинатите, традиционално, секоја година претставници на општината, фамилиите на загинатите и граѓаните положуваат свежо цвеќе и пред споменикот во центарот на градот, но и пред малата црква-спомен<ref name="струми.ца">{{наведена мрежна страница|url=http://strumi.ca/tri-godini-od-smrtta-na-chetvoricata-zaginati-vo-pozharot-vo-strumica/|title=Три години од Смртта на Четворицата Загинати во Пожарот во Струмица|date=23 јули 2015|work=Струми.ца|language=македонски|accessdate=4 јануари 2018}}</ref>.
 
== Поврзано ==