Разлика помеѓу преработките на „Уено (парк)“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB)
 
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Внимание}}
'''Уено''' ([[јап.]] 上野公園)е простран јавен [[парк]] лоцирансместен во [[Уено]], дел од подрачјето Таито, [[Токио]], [[Јапонија]]. Го зафаќа просторот на поранешното светилиште Кенеи-џи кое е тесно поврзано со [[шогун]]от од Такогава, кој кој изградил светилиште за да го брани замокот Едо од североисток, тогаш се сметал за несреќен правец, Светилиштето е уништено за време на Бошинската војна.
 
Паркот Уено бил започнат со грант од Императорот Таишао до градот Токио во 1924. Официјално име на паркот е Уено Оши Коен што во превод значи Уено Империјлен Подарен Парк.