Разлика помеѓу преработките на „Сончево зрачење“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Сончеви електрани: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB
с (→‎Наводи: Стилски и правописни исправки using AWB)
с (→‎Сончеви електрани: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB)
За големи сончеви електрани: CRS-Central Reciver System, со централен приемник, на кој со огледала се пренесува целокупната топлина.
Ваквите сончеви електрани користат централен столб (повисок од 100m), на кој е лоцирансместен котел – колектор за топлина. Околу столбот се распоредени огледала (хелиостати), чија положба [[компјутер]]ски се контролира и корегира, така што независно од положбата на [[Сонце]]то во текот на денот, секогаш го рефлектираат зракот на врвот од столбот. Загреаната течност (минерлни масла или течен [[натриум]]) се пренесува преку [[акумулатор]]от за топлина до разменувачот, во кој се генерира пареа која ја движи турбината.
 
Најголема CRS електрана во светот е СЕ „Solarone“, во [[Калифорнија]], со сила од 10MW. За нејзина изградба се потрошени 142 милиони УСД, што дава специфична инвстиција од 14,2 USD/W, а што е за 15 пати пскапо од класичните електрани. Интересен е податокот дека 20 екипи од по 20 луѓе континуирано ги чистат огледалата за да може сончевата електрана да функционира нормално.