Разлика помеѓу преработките на „Кременчук“

Додадени 4 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB
с (Replaced raster image with an image of format SVG.)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен using AWB)
|footnotes =
}}
 
 
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Кременчук''' е важен индустриски град во централна [[Украина]], лоцирансместен на брегот на реката [[Днепар]]. Зафаќа површина од 96 км2 и има 225.216 жители. Збратимен е со македонскиот град [[Битола]].
 
 
[[Категорија:Градови во Украина]]