Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Лоциран → Сместен using AWB
с (Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Лоциран → Сместен using AWB)
}}
 
'''Варшава''' ({{lang-pl|Warszawa}}) — главен град на [[Полска]]. ЛоциранСместен е на реката [[Висла]], околу 350 км од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] и [[Карпати|Карпатските Планини]]. Проценет број на население во 2018 год. изнесува 1.764.615<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/powierzchnia-i-ludnosc-w-przekroju-terytorialnym-w-2018-roku,7,15.html|title=Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018 roku|last=GUS|work=stat.gov.pl|language=pl|accessdate=2019-03-28}}</ref>.
 
== Етимологија ==